צור קשר

גירושין בשיתוף פעולה

 

 

הליך הגירושין בשיתוף פעולה (Collaborative Divorce) אשר פותח בארה״ב בשנות ה-90, יובא ארצה בשנים האחרונות, ומתחיל לחדור לתודעה הישראלית כהליך אלטרנטיבי לגירושין בארץ.

 

מהו הליך גירושין בשיתוף פעולה?

מדובר בהליך ייחודי ואלגנטי, במסגרתו בני זוג אשר החליטו לפרק את התא המשפחתי, מתגרשים במהלך מקצועי, אמפטי, מכבד, דיסקרטי ויעיל, תוך חסכון משמעותי בעלויות הכרוכות בגירושין, ובעיקר תוך פגיעה מינימאלית בילדים ובתקשורת ההורית ביניהם בעתיד. 

 

תפיסת העולם המרכזית במודל זה, היא טיפול רב מערכתי במכלול הנושאים אשר יש לטפל בהם במסגרת הליך הגירושים. כאשר זוג מחליט להתגרש עליו לייצר הסכמות בספקטרום רחב מאד של תחומים והסתייעות באנשי מקצוע עשויה לקצר את ההליך ולהיטיב עם בני הזוג בהליך קבלת ההחלטות ובתוצאות הסופיות.

 

איך זה נעשה?

כל אחד מבני הזוג מתקשר עם עורך דין אשר הוסמך בהכשרה לעסוק בגירושין בשיתוף פעולה, כאשר בין עורכי הדין והצדדים יש התחייבות משותפת להגיע להסכמות מחוץ לכתלי בית המשפט. כך נמנעים בני הזוג מחשש מ״מירוץ הסמכויות״ המוכר ומאפשרים לעצמם לנהל את ההליך בלא חשש מהגררות להליכים משפטיים ארוכים סבוכים ומיותרים וכן מתוצאות שאינן רצויות כמו הפעלת סנקציות משפטיות ומאבק משפטי אשר תוצאותיו הנן פגיעה בתא המשפחתי המורחב. מאבק משפטי מוסיף קושי רב על הקשיים הקיימים ממילא לבני הזוג ולילדים, הליך המקטין באופן משמעותי את הנזק הנגרם לילדים. 

 

איך אפשר להיות בטוח שהצד השני לא יגרור אותי לבתי המשפט?

על מנת לקשור את כל הנוגעים בדבר ולייצר מחויבות להליך, חותמים כל הצדדים על מסמך הסכמות ומתחייבים בכתב כי לא יפנו לערכאות משפטיות כל זמן שההליך מתקיים. כמו כן, עורכי הדין מתחייבים שלא לייצג את הלקוח שלהם בערכאות משפטיות במידה וההליך אינו מסתיים בהסכם. התחייבות זו מייצרת מוטיבציה לכל הצדדים לסיים את ההליך בהסכמה.

 

מה ההבדל בין גירושין בשיתוף פעולה לגישור? 

המחלוקת הראשונה של בני זוג אשר מעוניינים בהליך גישור היא בחירת המגשר. פעמים רבות, הצדדים אינם מסכימים על זהות המגשר, או שהם חשין צורך עז שמישהו ״יגן״ עליהם, או יהיה בצד שלהם. גירושין בשיתוף פעולה נתן מענה לצרכים אלה.

 

מענה רב תחומי

 

מענה משפטי

המציאות המשפטית בכל הנוגע להליך הגירושין סבוכה ומורכבת. על מנת שבני הזוג יהיו סמוכים ובטוחים כי ההסכם אשר חתמו עליו הנו הסכם שעומד בסטנדרטים של המציאות המשפטית הנוהגת במדינת ישראל, יש צורך בליווי מקצועי של עורך דין מתחום דיני משפחה ואישות. 

עורכת הדין קטי טל עובדת בשיתוף פעולה עם עורכי דין אחרים העוסקים בגירושין בשיתוף פעולה ובאמצעותה ניתן לייצר ולהקים את צוות התמיכה של בני הזוג להליך.

 

הילדים, האחריות ההורית

הקושי הרב ביותר הוא בהכנה נכונה של ילדיכם לקראת הפירוד ולקראת החיים החדשים. נכון, אין כמו אמא ואבא לדעת מה טוב עבור ילדיהם. יחד עם זאת, טיפים ועצות מקצועיות ממטפלים, פסיכולוגים שמומחיותם בילדים, מסייעת להכנה מוקדמת ומיטיבה עם התא המשפחתי כולו. במסגרת ההליך, מופנים בני הזוג  על ידי עורכת הדין קטי טל, לייעוץ עם פסיכולוג ילדים או מטפל משפחתי מתאים ככל שנדרש בשלבים השונים של ההליך.   

 

רכוש

בכל הנוגע לרכוש, וככל שיש רכוש רב יותר, פעמים רבות נדרשים לאנשי מקצוע מיומנים להערכת  שווי הנכסים. אנשי מקצוע כמו אקטוארים לזכויות כספיות עתידיות כמו פנסיות וביטוחי מנהלים, רואי חשבון מקום שנדרש להעריך שווי של עסקים וחברות, ושמאים, ככל שיש צורך בהערכת נכסי מקרקעין של בני הזוג.

 

כאמור עורכת הדין קטי טל עובדת בשיתוף פעולה עם עורכי דין אחרים העוסקים בגירושין בשיתוף פעולה, פסיכולוגים ומטפלים, רואי חשבון, אקטוארים ושמאים ובאמצעותה ניתן לייצר ולהקים את צוות התמיכה של בני הזוג להליך.

גירושין בשיתוף פעולה - איך לא חשבו על זה קודם?