צור קשר

הסכם גירושין

 

המנעו ממלחמות!

 

ניהול הליך גירושין בין כתלי בית המשפט מביא להסלמת מערכת היחסים, אשר הנה ממילא טעונה ביותר בכל תקופת הפירוד ובתקופה שלאחריה, בה על המשפחה להסתגל למציאות חדשה, קשה ומורכבת. ברגע שהגעתם אל כתלי בית המשפט, ההתדרדרות במערכת היחסים מהירה מאד, ולעתים רבות הרסנית.

אפשר להמנע ממלחמות. אפשר ונכון יותר לסכם את כל ההבנות הקשורות לגירושין ביצירת הסכם גירושין מתוך משא ומתן, שיתוף פעולה, ומענה על צרכי הצדדים.

 

מי ידאג לי?

 

להבדיל מהליך גישור, בני זוג רבים חשים כי הם זקוקים למישהו שהם יכולים לסמוך עליו ואשר ילווה אותם לכל אורך הדרך בהליך הגירושין. במצב כזה, מומלץ לבחור בעורך דין מנוסה ומומלץ, ולהפקיד בידיו את ניהול המשא ומתן. כך, תוכלו להסתמך על שיקול דעתו המקצועית, על היכרות ואת המצב המשפטי ואת המציאות המשפטית, וגם בהיבטים הרגשיים, יהיה מי שידבר במקומכם. לעתים קשה מאד להביא לידי ביטוי את החששות, הצרכים, הדרישות שלכם מול בן זוג, בעיקר במקרים בהם דפוס הזוגיות היה דפוס של תקשורת לקויה.

 

יצירת ההסכם

 

במשא ומתן בין שני הצדדים ועורכי הדין שלהם, מיצרים הסכמות בנושאים הרלוונטיים: פירוק השיתוף ברכוש של בני הזוג, הסדרת המשמורת על הילדים, קביעת אחריות הורית והסדרי ראיה, קביעת גובה תשלום מזונות לילדים ואחזקתם, ועל פי דרישות בני הזוג, ניתן גם לקבוע הסכמים בנושאים אחרים שחשובים לבני הזוג וקשורים לתא המשפחתי.

 

מה עושים אחרי שיש הסכם?

 

לאחר שנוצרו הסכמות, עורכי הדין מעלים אותן על הכתב ויוצרים הסכם גירושין. את הסכם הגירושין מגישים לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, לבחירת הצדדים אשר יתנו להסכם תוקף של פסק דין. חשוב לזכור כי בדרך כלל, הערכאה שתיתן תוקף של פסק דין להסכם היא זו שתדון במחלוקות במידה ויהיו בעתיד. על כן, אם אתם דתיים והייתם רוצים לפתור מחלוקות בעתיד על פי דין תורה, מומלץ לפנות לבית הדין הרבני ואילו אם אתם חילוניים, מומלץ לאשר את ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה.

 

ואז התגרשנו?

 

לא. גירושין ניתן להסדר רק בבית הדין הרבני, וזה שלב אחד לאחר אישור ההסכם. בכל מקרה, בין אם ההסכם אושר בבית הדין הרבני ובין אם אושר בבית השפט לענייני משפחה, בכל מקרה תצטרכו לחזור לבית הדין הרבני לסידור הגט.

 

ומה אם אנחנו לא בטוחים שאנחנו רוצים להתגרש?

 

ניתן לערוך הסכם פירוד, לחילופין גירושין. ההסכם יעמוד בתוקף בין אם יהיה מדובר בפירוד לתקופה קצרה ובין אם תחליטו בסופו של יום להתגרש. גם הסכם מסוג זה יש לאשר בבית המשפט ולתת לו תוקף של פסק דין, אך לאחר מכן ניתן להמתין עם סידור הגירושין עד אשר תקבלו החלטה סופית.