צור קשר

מדוע לכתוב צוואה?

 

 

 

 

החוק, קובע במפורש מה יעשה ברכושנו לאחר שנגיע לבית עולמנו. השאלה היא – האם אתם יודעים מה קובע החוק? האם החוק עונה על הצרכים שלכם? עריכת צוואה היא הפתרון הנכון ביותר להבטיח את עתיד יקירנו.

 

באין צוואה – חלוקת העזבון על פי החוק

 

החוק קובע במפורש מה יעשה ברכושנו לאחר הגיענו לבית עולמנו, במקרה בו לא ערכנו צוואה בחיינו. החוק פועל בשיטת הפרנטלות. הורשת הרכוש החל מהמעגל הראשון – בן זוג וילדים, ובמקרה בו אין בן זוג או ילדים מרחיב החוק את מעגל היורשים להורים, הורי הורים, אחים ואחיות. במקרה בו לנפטר אין יורשים, המדינה תזכה במלוא העיזבון.

באין צוואה, המצב המשפטי לזוג נשוי עם ילדים הוא, שבמות אחד מבני הזוג בן הזוג השני זוכה במחצית מעיזבונו של הנפטר ומחצית תחולק בין הילדים בחלקים שווים. מכאן שבן הזוג נותר עם 3/4 מהרכוש של שני בני הזוג והילדים יחלקו את 1/4 הרכוש שנותר ביניהם.

 

ומה אם יש הסכם ממון?

 

הסכם ממון אינו פותר את סוגיית העזבון. הסכם ממון בין בני זוג, מגדיר למעשה את היקף הרכוש ששייך לכל אחד מבני הזוג. גם אם בהסכם הממון סוכם כי תהיה הפרדה רכושית בין בני הזוג, עדין במקרה ואחד מהם ילך לעולמו, בן זוגו יירש מחצית מרכושו. במקרה כזה, המצב חמור יותר, שכן בן הזוג הנותר יישאר עם רכושו מתוקף הסכם הממון ובנוסף יזכה במחצית מרכוש הנפטר, על אף שבכוונתם היה לקיים הפרדה רכושית. במידה וכל אחד מבני הזוג היה עורך צוואה, הרי שכל אחד מבני הזוג היה נותר עם רכושו, והנפטר היה מוריש את רכושו למי שחפץ.

 

צוואה הדדית

 

בשנים האחרונות בני זוג רבים נוטים לערוך צוואה הדדית. מטרת הצוואה היא לייצר מנגנון של הסתמכות אחד על השני. אני אוריש לך את רכושי בתנאי שאתה תוריש לי את רכושך. מי מאתנו אשר יחזור בו, ישא בתוצאות כפי שמפורטות בצוואה ההדדית. בצוואת מסוג זה ניתן ומומלץ להתנות את הצוואה במצבים מורכבים כגון זוגיות נוספת לאחר מות אחד מהצדדים, מתי ואיך יעבור הרכוש לילדים המשותפים, ומהן גבולות הגזרה של השימוש ברכוש לאחר שבן הזוג הולך לעולמו.

 

אפשר לכתוב צוואה לבד?

 

כן. ניתן לערוך צוואה בכתב יד. אולם רב הצוואות שבית המשפט קובע כי הן בטלות הנן צוואות שנכתבו בכתב יד. הסיבה היא שלחוק תנאים רבים לעריכת צוואה הן תנאים הנוגעים לצורה בה על צוואה להכתב והן תנאים הקשורים למהות ואופן עריכת הצוואה.

 

לסיכום, עריכת צוואה אינה דבר של מה בכך 

 

על עורך הצוואה לחשוב היטב מה ברצונו לצוות. התייעצות עם עורך דין אשר מכיר את מגבלות החוק הן בהיבט הצורני של הצוואה והן בהיבט המהותי של עריכת הצוואה, מומלצת וחשובה ביותר.